Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

5.8 C
Skopje
Friday, April 19, 2024

More
  домаситеНамирници богати со минералот на животот

  Намирници богати со минералот на животот

  petel baner

  Магнезиумот уште се нарекува минерал на животот бидејќи му е потребен на телото за да функционира нормално. Клучен е за работата на мускулите и нервниот систем.

  За да го зголемите внесот на магнезиум, треба почесто да ги јадете овие намирници.

  Бадеми

  Во 30 г бадеми има 105 мг магнезиум. Исто така се богати со витамин Е, антиоксидант кој го одржува имунитетот и го чува здравјето на очите. Богати се со протеини кои ве држат сити, омега 3 масни киселини кои се добри за срцето.

  Семки од сончоглед

  Во 30 г семки од сончоглед има 128 мг магнезиум. Тие се одличен извор на калциум и масти кои го намалуваат лошиот холестерол во крвта.

  Банани

  Една банана содржи 22 мг магнезиум. Бананите го забрзуваат метаболизмот, ве прават сити. Во нив има и калиум, електролит кој го намалува крвниот притисок.

  Индиски ореви

  Во 30 г индиски ореви има 89 мг магнезиум. Овие јаткасти плодови се исклучително вкусни и добар извор на фолна киселина и витамин К.

  Тофу

  Во 65 г тофу има 37 мг магнезиум и 43 отсто од дневната потреба за калциум. Пробајте го како замена за пилешко или говедско месо.

  Семки од тиква

  Во 30 г семки од тиква има 74 мг магнезиум. Семките од тиква се добар извор на влакна, протеини, па одлични се и доколку сакате да ослабете.

  Agrobot
  Ленено семе

  Во една лажица ленено семе има 40 мг магнезиум. Доколку додадете ленено семе во јогурт или житарки имате појадок кој го подобрува здравјето на срцето. Лажица ленено семе содржи повеќе од половина од дневно препорачаниот внес на омега 3 масни киселини, а содржи и влакна и антиоксиданти.

  Брокула

  Во 65 г брокула има 51 мг магнезиум и повеќе витамин Ц отколку во портокал. Најдобро е ако ја јадете сирова или варена на пареа во комбинација со домати.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk
  Грашок

  Во 130 г грашок има 48 мг магнезиум и витамин Ц. Грашокот е одличен извор на калиум и витамин А.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img