Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

2.8 C
Skopje
Friday, April 19, 2024

More
  домаАгро ВестиГолем пад на цената на грозјето – што се случува во Шпанија?

  Голем пад на цената на грозјето – што се случува во Шпанија?

  petel baner

  Голем пад на цената на грозјето. Малите лозари, претежно од семејна природа, се уценети од големите играчи. Која цена ја даваат за килограм грозје?

  Цената на грозјето драстично падна во областа околу Торо, во провинцијата Замора. Тоа е една од главните области за одгледување вино во Шпанија. Таму грозјето од постарите насади се продава за околу 0,40 евра за килограм. Ова е значително под цената на производството, велат од синдикатот UCCL, кој реагираше во име на лозарите од регионот, пренесува Ag-Press.

  Наводно, претежно малите лозари добиле „закани“ од компаниите од секторот да ги премолчат случаите што се предмет на Законот за забрана на нелојална трговија во синџирот на снабдување со храна. 

  Тие се уценети

  Производителите од Тор се плашат, рече Антонио Хесус Родригез, претседател на Сојузот на фармери во Замора. Го нагласи го семејниот карактер на тамошните лозари. Наводно, откупувачите ги уценуваат да не им го откупат родот доколку пријават цени кои се многу пониски од просекот од претходните сезони.

  Во исто време, инпутите беа веројатно најскапи оваа година во историјата. Се движеа и до 40 отсто повисоки во споредба со претходната сезона, проценува UCCL, иако сè уште нема официјални податоци.

  Синдикатот одлучи да ги пријави случаите на прекршување на законите што ги доживеале нивните членови. Членовите сепак не сакале да излезат пред медиумите: „ Никој не сака да биде пред камери поради притисокот “, објаснуваат тие.

  Цената паѓа, а трошоците растат

  Понатаму пишуваат дека оваа сезона белото грозје од Тор ќе се продава по цена од 20 центи за килограм. Тоа е најевтино од сите сорти во регионот. Младото црвено грозје ќе се продава за 35 центи/кг, додека оние од постарите поквалитетни насади, како што веќе беше наведено, ќе се продаваат за само 40 центи/кг. Ова е најголема разлика во однос на претходните сезони.

  Agrobot

  „ Во 2021 година истото грозје беше откупено по цена од 40 до 80 центи за килограм “, рече Родригез, гледајќи на претходните години и вели дека од 2000 година драстично опаднало, додека трошоците за производство продолжуваат да растат.

  На почетокот на милениумот, во 2000 година, производството на грозје чинело 1.700 евра по хектар. Килограм овошје се плаќало меѓу 36 и 80 центи за килограм. До 2021 година овие трошоци се искачија на 3.276 евра по хектар. Додека пак цените на грозјето беа меѓу 40 и 80 центи, па денес тие ќе бидат преполовени. 

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Од UCCL велат дека тоа е „игра“ на купувачи кои тврдат дека сезоната е исклучително добра, но дека продажбата на вино на пазарот паѓа. Синдикатот ги обвини дека лажат бидејќи, според нив, кампањата била во нормални граници, а побарувачката за вино воопшто не била намалена. 

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img