Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

2.8 C
Skopje
Sunday, April 21, 2024

More
  домаАгро ВестиПијанечки денови на сливата во Делчево

  Пијанечки денови на сливата во Делчево

  petel baner

  По пауза од 4 години во Делчево се враќаат ,,Пијанечки денови на сливата”, манифестација со која се слави пијанечкиот бренд-сливата како најзастапена овишна култура во регионот Пијанец.

  Настанот кој ќе се одржи денес со почеток од 12 часот ќе биде збогатен со повеќе содржини и богата културно-уметничка програма. 

  -Главна цел на манифестацијата која ќе се одржи на летната сцена е да се прикаже подготовката на сите традиционални производи од слива карактеристични за овој крај. Во рамки на настанот предвидено е печење на сливова ракија. А ќе се подготвува мармалад и слатко од сливи кои ќе можат да се дегустираат. На штандовите ќе бидат изложени традиционалните производи подготвени по старинските рецепти. Но и модерните рецепти кои ќе можат да се купат, информираа од Општина Делчево.  

  Agrobot

  За „Највеселата ракија” предвидени се две награди, првата во износ од 8 илајди денари, а втората 6 илјади.

  -За највкусниот мармалад или слатко ќе бидат доделени 3 илјади денари. Исто така, посебна награда во износ од 3 илјади денари, ќе се додели за најдобро украсен штанд, додадоа од Општина Делчево.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Организатори на манифестацијата се Општина Делчево и НУ Центар за култура „Никола Јонков Вапцаров“ Делчево со финансиската поддршка е од Министерството за култура. 

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img