Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

5.8 C
Skopje
Friday, April 19, 2024

More
  домаситеСок од дренки за детоксикација и имунитет

  Сок од дренки за детоксикација и имунитет

  petel baner

  Дренки – синоним за здравје, содржат бројни витамини и минерали корисни за целиот организам.

  Дренки се плодови кои растат на дрвото дрен кое е листопадно дрво и воглавно самоникливо. Покрај сок, од дренките може да се прават и џемови, а во некои краеви и ракија и ликер.

  Редовното користење на сок од дренки ја подобрува работата на црниот дроб и на бубрезите, органи преку кои се преработуваат токсините. На тој начин се олеснува исфрлањето на отровите од телото и освежување на сите системи.

  Дренките имаат повеќе витамин Ц од портокалите. Овој витамин е познат  антиоксиданс и му помага на организмот во борбата против слободните радикали. Освен тоа, содржат цинк, калиум, магнезиум, железо…

  Несомнено е дека овие плодови или сокот од нив, можат да го окрепат телото од глава до петици, да му дадат енергија и сила да се бори со вирусите и инфекциите.

  Рецепт за сок од дренки:

  1 кг. дренки

  Agrobot

  2 л. вода

  1 кг. шеќер

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Измијте ги дренките убаво и ставете ги да се варат, додека не омекнат (околу 20 минути). Потоа извадете ги од водата и испасирајте ги, испасираните дренки ставете ги во газа и процедете убаво. Добиената течност измешајте ја со водата во која се вареа дренките, додадете го шеќерот и 1 лимонтос и варете уште 20-тина минути. Добиенот сок се собира веднаш во топли шишиња.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи FacebookViber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img