Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

13.8 C
Skopje
Saturday, April 13, 2024

More
  домаАгро ВестиРусија не се откажува и бара минимални извозни цени на житото: Растат...

  Русија не се откажува и бара минимални извозни цени на житото: Растат тензиите во синџирот на снабдување

  petel baner

  Цени на житото – Руските власти неофицијално им забрануваат на земјоделците да продаваат жито на странски купувачи по цена под минималниот праг, иако оваа стратегија очигледно и штети на индустријата.

  Во септември Русија ја блокираше испораката на 480.000 тони пченица во Египет. Продажната цена беше под минималниот праг од 270 долари за тон ФОБ дозволен од владата.

  Руските публикации претпоставуваа дека Русија, држејќи се до минималната извозна цена, има за цел да ја искористи својата доминантна позиција на глобалниот пазар во корист на руските земјоделци, кои гледаат влошување на нивната финансиска состојба и обезбедуваат дополнителни приходи во федералниот буџет.

  Земјоделците од друга страна страдаат

  Руското издание Городн откри дека стратегијата на Русија веќе извршила притисок врз синџирот на снабдување. Во јужните региони, претежно трговските компании веќе престанаа да купуваат жито од земјоделците. Го наведуваат недостатокот на расположлив капацитет за складирање.

  Андреј Сизов, директор на СовЕкон, консултантска компанија со седиште во Москва, призна дека владините политики го забавуваат извозот на жито во Русија. Земјата може да заврши со рекордни залихи слични на она што се случи една година порано.

  Еден извор изјави дека пченица, слична на руската, се продава на светскиот пазар за максимум 240 долари за тон ФОБ.

  Губење на конкуренцијата

  „Министерството за земјоделство смета дека странските купувачи не можат да живеат без руско жито. “Ќе купат по наша цена, само треба да почекаме”. Но, прашање е до кога“, вели изворот. Објаснува дека Алжир неодамна ја купил потребната сума до крајот на годината. Египет ќе одржи уште неколку тендери и ќе престане да купува до јануари.

  „Па да чекаме до јануари? Но, во ноември, жетвата започнува во Аргентина, потоа во Австралија, и сите тие го продаваат [житото] на истиот пазар. Затоа, не е гарантирано дека цените ќе се искачат на посакуваното ниво во јануари. Особено ако се земе предвид дека пазарот е презаситен со жито, вклучувајќи го и украинскиот. Нивното снабдување продолжи преку Одеса“, изјавил изворот за „Городно“.

  Agrobot

  Мрачни прогнози за неуспех

  Минималната извозна цена е утврдена и за сончогледовото масло. Поради ова, некои руски нафтени комбинации го прекинаа почетокот на работата на крајот на септември, додека обично ги отвораат вратите околу 10 септември. На домашниот пазар земјоделците се обидуваат да продаваат семки од сончоглед на ниво кое само ги покрива производствените трошоци.

  Дел од земјоделците се жалат дека со новата мерка се врши голем притисок врз индустријата, која веќе се оптеретува од извозните царини. Како резултат на давачките, просечната профитабилност во индустријата падна од 17% на 3%, процени Александар Јарошенко, директор на компанијата за производство на жито Урал-Дон. Минималната извозна цена се покажа како нов удар за земјоделците.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  „Верувам дека уште 4 години такви ограничувања и нема да има повеќе извоз на жито од Русија“, рече Јарошенко. „Можеби нема да се вратиме на купување жито во Канада, како во советско време, но дефинитивно ќе ја изгубиме можноста да го извезуваме“, рече тој.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img