Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

18.8 C
Skopje
Friday, April 12, 2024

More
  домаАгро ВестиКако пиварите се борат против инфлацијата?

  Како пиварите се борат против инфлацијата?

  petel baner

  Пиварите во Велика Британија ја намалуваат содржината на алкохол, но не и цената на неколку од нивните најпопуларни пива.

  Agrobot

  „Грин Кинг“, голем ланец на пивари и пабови во Велика Британија, ја намали содржината на алкохол во своето популарно пиво на 4,8 од пет проценти, објави неодамна Си-Ен-Ен.

  Во март истото го направи и најстарата пиварница во земјата – ја намали содржината на алкохол во флашираните пива на 4,2 и 5,2, соодветно, а до неодамна тој удел беше 4,5 и 5,4 проценти.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Интересно е што пиварите ја задржале големината на своите шишиња и лименки, со иста количина течност, но ја намалиле количината на алкохол, пренесува „Евроактив“. Се вели дека оваа „инфлација на пијалоци“ ја одразува практиката на производителите на храна и супермаркетите да ја намалат големината на нивните производи без да ги намалат цените.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img