Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

26.8 C
Skopje
Friday, April 12, 2024

More
  домаАгро ЗабаваНорвешкото сино сирење е најдобро во светот

  Норвешкото сино сирење е најдобро во светот

  petel baner

  Норвешкото сино сирење ја победи конкуренцијата од целиот свет и стана новото сирење број еден во светот за 2023 година.

  Сирењето Nidelven Blå од Gangstad Gårdsysteri се натпреваруваше со кремот на светот на сирењето во Трондхајм, Норвешка, на најголемиот настан во светот кој ги обединува љубителите и производителите на сирење, организиран од „Guild of Fine Food“.

  Светските награди за сирење, сега во своето 35-то издание, собраа експерти од целиот свет за да го крунисаат овогодинешниот шампион. И 2023 година ја одбележа рекордната година за натпреварот, со 4.502 сирења, најмногу досега. Пристигнаа „со брод, камион, воз и авион“ за да бидат оценети од комисија од експерти за сирење.

  По долг ден на размислување, овогодинешниот победник конечно беше избран пред публика во живо од внимателно составено „супер жири“.

  Agrobot

  „Ние сме мала фарма за млечни производи лоцирана на само два часа од овде. Така што ова што се случува на нашата домашна трева значи многу. А тоа што целиот тим од млекарницата овде дава дополнителна искра“, рече Марен Гангштад, управен директор на Gangstadt Gårdsysteri.

  Судиите немаа ништо друго освен добри работи да кажат за Ниделвен Бла, полутврдо сирење со сина мувла направено од пастеризирано кравјо млеко.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Еден судија рече дека сирењето е исклучително кремасто, додека друг го нарече „совршено сино сирење“. Една третина ја забележала неговата рамнотежа и „овошни тонови, можеби некои карактеристики слични на вино“.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img