Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

5.8 C
Skopje
Friday, April 19, 2024

More
  домаситеЗошто не треба да се јаде повеќе од еден бразилски орев на...

  Зошто не треба да се јаде повеќе од еден бразилски орев на ден?

  petel baner

  Поголем дел од јаткастите плодови се исклучително добри за здравјето. Но, треба да се ограничи консумирањето на бразилски орев на еден во текот на денот.

  Бразилските ореви потекнуваат од Амазонските прашуми, каде нивото на селен во тлото е исклучително високо. Поради таа причина во него се наоѓаат околу 400 пати повеќе селен отколку во било која друга намирница.

  Селенот е есенцијален елемент којшто има моќно противвоспалително дејство, но и антиоксидантско делување врз организмот, па потребен е за произведување на хормоните. Се покажало дека внесувањето селен во облик на дополнителна прехрана може да модифицира воспалителен и имуносен одговор кај заболените од автоимуни болести.

  Agrobot

  Еден бразилски орев во просек содржи 90 микрограми селен, што е речиси двапати повеќе од препорачаната дневна доза.

  Прекумерното консумирање на бразилски ореви може да предизвика труење со селен.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Раните симптоми на труење со селен се кршлива коса и нокти, но и губење на косата, додека невролошките симптоми вклучуваат умор, раздразливост, емоционална нестабилност и парестезија. Труењето со селен може да резултира и со цироза на црниот дроб и смрт.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img