Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

9.8 C
Skopje
Thursday, April 18, 2024

More
  домаАгро ВестиРастат цените на храна во ЕУ 

  Растат цените на храна во ЕУ 

  petel baner

  Цените на прехранбените продукти во ЕУ по значителните поскапувања во текот 2022 година, продолжија да растат и оваа година.

  Нивниот раст забави во текот на вториот и третиот квартал, покажуваат податоците на Европската статистичка агенција – Евростат.  

  Agrobot

  Како што јави дописникот на МИА од Брисел, во септември 2023 година, цените на маслиновото масло, јајцата, путерот и компирот во ЕУ и натаму биле повисоки споредно со јануари 2021, но нивниот раст е со побавно темпо за разлика од претходните неколку месеци. 

  Така, во септември годинава просечната цена на маслиновото масло била за 75 отсто повисока споредено со јануари 2021 година, додека компирот во истиот период поскапел за 53 проценти. 

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Јајцата, пак, иако нивните цени забележаа одредено намалување во август и септември годинава, сепак се за 37 отсто поскапи во однос на јануари 2021 година. Цените на путерот пак во септември биле за 27 проценти повисоки отколку во јануари 2021 година, иако од ланскиот декември има тенденција на нивно постепено намалување.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img