Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

13.8 C
Skopje
Tuesday, April 16, 2024

More
  домаситеЗошто козјото млеко е чувар на здравјето?

  Зошто козјото млеко е чувар на здравјето?

  petel baner

  Козјото млеко поради своите бројни лековити својства се класифицира во најздравите намирници на светот.

  Со години, освен во исхраната, се користи и како лек за болестите како бронхитис, сузбивање на алергии, зајакнување на имунитетот, лекување и зајакнување на белите дробови…

  Истражувањата покажаа дека ова млеко полесно се вари од кравјото и дека има ниско ниво на алергени. Исто така, на молекуларно ниво козјото млеко е слично со човековото.

  Во традиционалната медицина се користи за лекување на хиперлипопротеинемија, срцеви болести, фиброзни цисти, болести на жолчката и жолчни камења.

  Козјото млеко е преполно со калциум и фосфор, кои се важни за цврстината на коските, како и цинк и селен, силни антиоксиданси кои го одржуваат имунолошкиот систем. Бројни научници го препорачуваат козјото млеко на луѓето кои страдаат од анемија предизвикана од недостаток на железо.

  Ова млеко е богат извор на биоразградлив калциум, железо, фосфор и магнезиум и ги содржи во поголеми концентрации од кравјото млеко. Исто така, содржи и околу 40 проценти помалку цитрати во однос на кравјото млеко.

  Agrobot
  Со оглед на тоа дека козите ги јадат само корите од билките, нивното млеко е богато и со силициум, минерал кој позитивно влијае на кожата, косата, ноктите и нервниот систем.

  Во себе содржи мноштво протеини богати со важни аминокиселини, широка лепеза на витамини и нема тешко сварливи масти. Бидејќи содржи помалку лактоза, полесно се вари од кравјото млеко.

  Сурутката, козјото сирење и јогуртот се најмоќните природни средства за зајакнување на имунитетот.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Значителни се за обнова и изградба на коските, ја подобруваат работата на дигестивниот тракт. Се препорачуваат како превенција и терапија за лицата со заболен црн дроб, остеопороза. Како и зголемен холестерол и крвен притисок, воспалителни процеси, како и за подобрување на работата на бубрезите.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи FacebookViber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img