Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

2.8 C
Skopje
Friday, April 19, 2024

More
  домаАгро ВестиГолемиот светски извозник на пченица го погоди силно невреме, а тие се...

  Големиот светски извозник на пченица го погоди силно невреме, а тие се само на половина пат од жетвата

  petel baner

  Силното невреме ги помати сметките. Се предвидува дека до еден милион тони пченица ќе треба да се преработат во неквалитетна добиточна храна.

  Силниот дожд и невреме што ја зафати југоисточна Австралија силно го погоди родот на пченицата, потенцијално намалувајќи го производството за повеќе од 100.000 тони. Покрај тоа, се предвидува дека до еден милион тони пченица ќе треба да се преработат во добиточна храна со послаб квалитет, според Ројтерс.

  Невреме на половина пат од жетвата

  Австралија е еден од најголемите светски извозници на пченица и моментално е на половина пат од жетвата.

  Agrobot

  Годинава беа погодени од временските услови на самиот почеток на одгледувањето. Прво, големите горештини, без врнежи го намалија прогнозираното производство на 25-28 милиони тони од околу 40 милиони тони минатата година. Но, тие очекуваа висок квалитет.

  Пристигна многу повлажен ноември, со повеќе од 200 милиметри дожд за 24 часа оваа недела помеѓу вторник и среда во делови од Нов Јужен Велс и повеќе од 80 милиметри во делови на Викторија, соопшти австралиското биро за метеорологија. Дожд и засилен ветер се предвидуваат во наредните денови, токму на местата каде жетвата е во полн ек. 

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Земјоделците извесно време нема да можат да користат тешка механизација на нивите. Стравуваат од појава на габи, но и од никнување на зрната. 

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

   

   

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img