Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

8.8 C
Skopje
Monday, April 15, 2024

More
  домаАгро ВестиРусија останува главен играч

  Русија останува главен играч

  petel baner

  Русија останува главен играч – Дали цените на житото ќе продолжат да паѓаат во 2024 година?
  Отворањето на американските берзи донесе пад на цената на пченицата.
  Пазарот и аналитичарите се песимисти и не се надеваат на толку брзо закрепнување, објави Агрархеуте .

  Кој е губитник на пазарот?
  Се чини дека европската пченица ја губи трката на светскиот пазар.

  Има голем притисок при извозот, а има многу причини. Зголемена е вредноста на еврото што го поскапува извозот. Производните инпути беа високи. Дополнителен проблем беа преголемите врнежи кои ја одложија сеидбата на зимските култури, а во некои области беше одложена.

  Временските услови во Европа продолжуваат да бидат централна тема на пазарот.

  Од друга страна, условите во црноморскиот регион се исклучително поволни. Аналитичарите очекуваат дека и во втората половина од тековната година извозот на пченица ќе продолжи да заостанува зад количините неопходни за раст на цените.
  Минатата година цените на пченицата паднаа за повеќе од 80 евра/т.

  Се прават сите напори цената да остане над 220 евра/т, но денеска во 12 часот таа падна на 219,75 евра/т . Цената на пченката е 197 евра/т, додека еден тон семе од репка чини 429,75 евра. Тие се во пад и поради притисокот на пазарот.

  Отворањето на американските берзи во донесе пад на цената на пченицата за 3,5 отсто. Големо е влијанието на зајакнувањето на доларот, што ја прави американската пченица неконкурентна.

  Паѓаат и цените на пченката и сојата .

  Аналитичарите очекуваат дека ситуацијата би можела да се подобри на крајот на неделата кога обемот на тргување е поголем.

  Прескапи европски житарки и наспроти руската понуда.

  На крајот на годината, египетскиот државен откупувач на жито (ГАСЦ) објави тендер, но сега го откажа.

  Пријавената цена на украинската пченица е 239,20 евра/т, додека руската пченица 241,94 евра/т. Цените на европската пченица се над овие понуди, а најевтината француска пченица е 4 долари и 7 долари повеќе за тон.

  Русија останува главен играч со голем удел на пазарот и се очекува глобалната трговија да порасне на 25 проценти во тековната сезона (јули 2023 – јуни 2024 година) од 22 проценти во претходната сезона.

  Уделот на Европската унија на глобалниот пазар е само 11 отсто.

  Agrobot

  Бруто жетвата на жита и мешунките од сите категории во 2023 година изнесува 142,6 милиони тони нето маса, објави Федералниот завод за статистика (Росстат) на крајот на годината.

  Жетвата на пченицата беше 92,8 милиони тони.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Рускиот извоз на жито во првата половина од сезоната (јули-декември) се очекува да достигне рекордни 36,7 милиони тони (29,8 милиони тони минатата година), вклучувајќи 26,9 милиони тони пченица (23,8 милиони тони минатата година), 4,4 милиони тони јачмен (3,3 милиони тони претходната година), 2,7 милиони тони пченка (1,2 милиони тони претходната година).

  Придружете се во нашата заедница на Земјоделие.мк на ВиберТелеграмФејсбук бидете дел од најголемето земјоделско семејство во кое сте секогаш добредојдени.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img