Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

10.8 C
Skopje
Saturday, April 13, 2024

More
  домаАгро советиПодготовка на саден материјал за јагоди

  Подготовка на саден материјал за јагоди

  petel baner

  Подготовка на саден материјал за јагоди – Поздрав до Екипата од Село Чифлик Бесар Исмаили со браќата. Јагоди прва класа.

  Основен услов за профитабилно производство и високи приноси во насадите со јагоди е целосно здрав саден материјал и добро развиен коренов систем во моментот на садење.
  Садниците од јагоди кои се подготвуваат за садење треба да исполнуваат некои основни услови.

  Условите се рефлектираат во здравствената состојба на садниот материјал, што значи дека се здрави, без вируси и дека потекнуваат од одбрани матични растенија.

  Пред садење, садниците треба да се подготват. Секоја садница треба веднаш да се провери за оштетување на централната пупка, лисјата или кореновиот систем.

  Старите и суви листови треба да се отстранат, сувите жили да се скратат на свежиот дел, а остатокот да се скрати за една третина од нивната должина.

  Така подготвените садници потопете ги во раствор од фунгицид 10-15 минути, а потоа продолжете со садење.

  Јагодовата садница е треба да е натопена во фунгицид за растење откако ќе се отстранат од мајчиното растение, пред садењето, пожелно е да се натопени во раствор направен од свеж кравји измет, фина почва и вода во сооднос 1:1:1. . Вака подготвените садници од јагода врзуваат фина почва на нивните вени и можен е подобар прием на јагодата.

  Еден ден пред садењето потребно е да се наводнува. Наводнувањето на почвата се врши со околу 30 l/m², односно почвата треба да има влажност од 80% од водениот капацитет на теренот.

  Засадувањето на јагодите треба да се врши во мирно и облачно време, а доколку временските услови не се поволни, односно ако има високи температури, силен ветер и слично, садењето да се изврши што е можно поскоро. Пожелно е садниот материјал да се изложува на сонце и ветер што е можно пократко.

  Садењето се врши рачно или механички, во зависност од тоа дали е засадено на прекривка или не.

  Agrobot

  Во Македонија има сериозни производители на вкусни јаготки еве неколку региони нека не се навредат другите но овие се наши фаворити и се од Скопскиот регион.

  Сарај, Света Петка, Цветово, Чифлик, Бутел, Арачиново, Грчец ….

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Кој се местата според вас каде што се одгледуваат највкусните јаготки во Македонија.

  Седум совети за висок принос на јагоди

  Придружете се во нашата заедница на Земјоделие.мк на ВиберТелеграмФејсбук бидете дел од најголемето земјоделско семејство во кое сте секогаш добредојдени.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img