Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

19.8 C
Skopje
Friday, April 12, 2024

More
  домаАгро Вести10 најлути пиперки на светот

  10 најлути пиперки на светот

  petel baner

  10 најлути пиперки на светот. Од јануари 2024 година, еве ги првите 10 најлути пиперки во светот, измерени во топлински единици на Сковил (SHU):

  Agrobot
  1. Pepper X: 3.180.000 SHU – Оваа пиперка е развиена од Ед Кари, одгледувач на пиперки од Јужна Каролина, а официјално е прогласена за најлута пиперка во светот во декември 2021 година. Се вели дека е толку лута што може да предизвика привремена парализа на лицето и халуцинации.
  2. Carolina Reaper: 2.200.000 SHU – Carolina Reaper ја држеше титулата најлута пиперка во светот од 2013 до 2021 година. Тоа е црвена, збрчкана пиперка со овошен вкус и бавно запалена топлина која може да трае неколку минути.
  3. Trinidad Moruga Scorpion: 2.009.000 SHU – Оваа пиперка потекнува од Тринидад и Тобаго, а некогаш била најлутата пиперка на светот. Има овошен, цитрусен вкус и многу интензивна топлина што може да предизвика веднаш потење и печење.
  4. 7 Pot Douglah: 1.853.936 SHU – Оваа чоколадно-кафеава пиперка е од Тринидад и Тобаго. Има овошен, малку сладок вкус со долготрајна топлина.
  5. 7 Pot Primo: 1.469.000 SHU – Ова е хибридна пиперка која е создадена со вкрстување на Naga Morich со Trinidad 7 Pot. Има овошен, цитрусен вкус и многу интензивна топлина.
  6. Trinidad Scorpion “Butch T”: 1.463.700 SHU – Оваа пиперка е именувана по Буч Тејлор, одгледувачот на скорпии од Тринидад кој прв ја открил. Има овошен, цитрусен вкус и многу интензивна топлина.
  7. Naga Viper: 1.349.000 SHU – Оваа пиперка е од Индија, а некогаш била најлутата пиперка на светот. Има овошен, цитрусен вкус и многу интензивна топлина.
  8. Ghost Pepper (Bhut Jolokia): 1.041.427 SHU – Оваа пиперка е од Индија и сè уште е една од најлутите пиперки во светот. Има овошен, чаден вкус и многу интензивна топлина.
  9. 7 Pot Barrackpore: 1.000.000 SHU – Оваа пиперка е од Тринидад и Тобаго. Има овошен, цитрусен вкус и многу интензивна топлина.
  10. 7 Pot Red црвено (џин): 1.000.000 SHU – Оваа пиперка е од Тринидад и Тобаго. Има овошен, цитрусен вкус и многу интензивна топлина.

  Важно е да се напомене дека љутината на пиперките може да варира во зависност од условите за одгледување, така што оценките за SHU за овие пиперки се само проценки. Исто така, важно е да бидете внимателни кога ракувате со лути пиперки, бидејќи тие можат да предизвикаат иритација на кожата и очите. Ако дојдете во контакт со лута пиперка, можете да ја исплакнете погодената област со млеко или вода за да помогнете во неутрализирање на капсаицинот, соединението што ги прави пиперките лути.

  10 најлути пиперки на светот

  Еве сега знаете кои се најлутите пиперки на светот!

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Што мислите има ли некој во Македонија што ги одгледува овие пиперки.

  Придружете се во нашата заедница на Земјоделие.мк на ВиберТелеграмФејсбук бидете дел од најголемето земјоделско семејство во кое сте секогаш добредојдени.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img