Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

10.8 C
Skopje
Tuesday, February 20, 2024

More
  домаАгро советиПчелин отров - најскапиот пчелин производ

  Пчелин отров – најскапиот пчелин производ

  Agrobot

  Медоносната пчела е еден од најкорисните инсекти во земјоделското производство. Не само што опрашува голем број култивирани растенија, туку ни дава и цела низа производи корисни за здравјето на луѓето. Мед, прополис, матичен млеч, восок, повеќето луѓе знаат за сите овие производи и добар дел од пчеларите ги собираат, но дали знаевте дека и пчелниот отров може да се собере?

  На светскиот пазар, цената на пчелниот отров се движи од 40 до 60 илјади евра за килограм, а сепак, многу пчелари не знаат како да го соберат или како може да се примени.

  Пчелниот отров е екстракт од големите и малите отровни жлезди на пчели работнички на возраст од 15 до 21 ден, а максималното лачење е помеѓу 18 и 21 ден. Во тој период тие имаат улога на чувари, односно го контролираат влезот на другите работни пчели. Пчелниот отров ја ублажува болката, го зајакнува имунитетот, ја подобрува регенерацијата на ткивата и има силно токсично дејство врз заболените клетки погодени од туморот.

  Пчелниот отров е мешавина од органски киселини и разни хистамини и се користи за лекување на одредени болести. Порано се користел и за лекување на ревматизам, ишијас, артритис, спондилоза, а во последно време се користи кај пациенти со Паркинсонова болест и Хочкинсон, мултиплекс склероза, при третман на зависност и др.

  Корисните ефекти се многубројни

  • ја ублажува болката,
  • го зајакнува имунолошкиот систем,
  • ја подобрува регенерацијата на ткивата…

  Содржи 88% вода, а во остатокот од сувата материја најважна супстанција е пептид мелитин. Ја стимулира хипофизата да ослободува кортикотропин, што пак ги стимулира надбубрежните жлезди да произведуваат кортизол, кој е дел од одбранбениот систем на нашето тело. Истражувањата покажаа дека пчелниот отров има силно токсично влијание врз заболените клетки, особено врз клетките погодени од различни видови на рак.

  petel baner

  Уредот за собирање отров од пчела се состои од рамка со жици под ја има стаклена плоча. Уредот првично се размачкува со мед за да привлече пчели и се става пред кошницата. Напон од 9-12V поминува низ жиците 5-6 секунди, потоа се прави пауза од 5-6 секунди и процесот се повторува 5-6 пати. Штом првата пчела го исфрли отровот, таа исто така исфрла и феромон што ги вознемирува и привлекува останатите пчели. Капките отров паѓаат на стаклена плоча, од каде што подоцна се собира отровот.

  На светскиот пазар се продава по цена од 40 до 60 илјади евра за килограм.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Присилното ослободување на отровот е крајно исцрпувачко за пчелите и не може да се применува на неодредено време. Исклучително е важно да не се претерува – ако ја исцрпувате пчелата, мора да работите и на нејзината ревитализација. Не можете да земете мед и полен и отров од нив. Ако премногу ги исцрпите во текот на сезоната, ќе имате сериозен проблем со презимувањето. Во текот на една сезона може да се собере килограм отров од 200 кошници. Пчелниот отров може да се најде во две форми: во течна состојба веднаш по екстракцијата и во состојба на прашок, по собирање и сушење. Тој е течен без боја, има остар горчлив вкус и ароматичен мирис и се суши на собна температура околу 20 минути, губи 60-70% од почетната тежина. Ако е заштитен од влага, исушениот отров може да се чува пет или шест години. Кога се користи за терапевтски цели, отровот може да се внесе во човечкото тело со директни убоди од пчели, инјекции, масти или вдишувањe.

  Бонус совет: Што при убод од пчела?

  Доколку пчела боцне личност за која се сомневате дека е алергична, помогнете му со мешање лажица сол во чаша вода и дајте да ја испие. Ова нема да спречи алергиска реакција, но ќе го зголеми крвниот притисок и ќе го одложи почетокот на анафилактичкиот шок. Со други зборови, ќе „купите“ некое време додека пациентот не стигне до докторот. Времето е исклучително важно во овој случај, бидејќи 2/3 од смртните случаи се случуваат во период од еден час и по само еден убод.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img