Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

11.8 C
Skopje
Friday, May 24, 2024

More
  домаАгро советиНега на кучиња во зимските месеци

  Нега на кучиња во зимските месеци

  petel baner

  Кога и да започнат студените зимски денови, се поставува логичното прашање, што би можеле да направите за да му олесните на вашето куче да трча низ дворот и да презими? Факт е дека на кучињата, како и на сите други животни, треба да им се посвети поголемо внимание во текот на зимата.

  Раси на кучиња кои имаат подвлакно полесно ја толерираат зимата, иако дефинитивно им треба зголемена грижа. Многу е важно кучето да не е влажно со цел успешно да ја задржи топлината. Ако вашето куче е многу младо или премногу старо, тоа ќе биде почувствително на студ.

  Еве неколку решенија што можете да ги користите за да му овозможите на вашето домашно милениче поудобна зима.

  Куќа за кучиња како идеално решение

  Ако немате алтернативно решение и вашето куче мора да остане надвор во текот на зимата, обидете се да му обезбедите сè што е потребно за полесно да ги помине студените зимски денови. Најважно е да му се обезбеди соодветна куќа за кучиња.

  Често се случува луѓето да прават импровизирани куќи за кучиња од картон, гајби или најлон. Ова во никој случај не е добро решение и не дозволувајте вашето куче да измрзне под импровизирано засолниште. 

  Куќата за кучиња е најдобро да е направена од дрво и да има многу добра изолација. Важно е да има вентилација, но не и промаја.

  Куќата обично се поставува покрај оградата и портата, со цел да му дадете на вашето домашно милениче поголема видливост додека ги заштитувате куќата и дворот од несакани посетители.

  Можете да купите врати од куќа или да ги направите од материјали што веќе ги поседувате или лесно можете да ги набавите. Мора да најдете флексибилна пластика или гума. Најдобро е овој материјал да биде транспарентен, така што кучето има доволно светлина додека е во куќата. Ако имате барем основни алатки за куќата и малку вештина, можете сами да направите куќа што соодветно ќе го заштити вашето домашно милениче.

  Следното што треба да направите е да обезбедите соодветна подлога на која ќе лежи кучето. За оваа намена можете да користите слама, сено или ќебиња. Подлогата задолжително проветрувајте ја редовно. Доколку е влажен, заменете го со сув. Вашето куче нема да може да се загрее на влажна подлога.

  Ставете жичена ограда со врата околу куќата, така што кучето има доволно простор надвор од куќата, што, ако е можно, пожелно е да биде што е можно поголемо. Кутијата за кучиња можете да ја покриете со различни материјали, обично лим или табли, а со тоа дополнително да го заштитите вашиот пријател на четири нозе.

  Нега на кучиња

  Консултирајте се со ветеринар за зимската исхрана

  Променете ја водата неколку пати во текот на денот за да спречите смрзнување. Ако оставите замрзната вода предолго, вашето куче ќе биде жедно и може дури и да дехидрира. Доволно течности се неопходни за нормално функционирање на телото, така што кучето ќе биде потопло ако оптимално се снабдува со вода постојано.

  Бидејќи кучето троши повеќе калории во текот на студените денови, потребно е да се зајакне исхраната. Најдобро е да се консултирате со ветеринар, бидејќи на тој начин ќе ја изберете најдобрата формула за исхраната, земајќи ја предвид возраста и расата на вашето куче. Користете пластични чинии и избегнувајте метални.

  Хигиена на кучиња во текот на зимата

  Ако кучето има подолго влакно околу устата или висат уши, проверете дали има смрзнатини. Бидејќи паднатото влакно и нечистотија лошо влијаат на топлината, обидете се да го миете вашето куче што е можно поредовно. Запомнете дека шепите се најмногу изложени на влијанието на зимата, затоа мора да се грижите за шепите на вашето куче.

  Повеќето кучиња нема да имаат видливи повреди, но шепите кои се иритираат се светло розеви или црвени. Поради чувството на непријатност, може да се случи кучето да избегне одење или да се потпре на повредената шепа. 

  Не е невообичаено кучето да ја лиже шепата за да ја намали болката. Може да му помогнете со миење и дезинфекција на шепите, а потоа со примена на антибиотик или антисептичка маст. Во секој случај, не би било лошо да побарате стручен совет, консултирајте се со ветеринар.

  Agrobot

  Бидете сигурни да одржувате хигиена во и околу куќата, без оглед на студените зимски денови.

  Прошетката е задолжителна!

  Ако кучето го помине целото време заклучено во кутија, или уште полошо, врзано на синџир со минимална слобода на движење, тоа сигурно нема да му одговара. Ова е нешто што воопшто не се препорачува, без разлика за која сезона станува збор. Запомнете дека на кучето му треба прошетка неколку пати во денот. Прошетајте го, оставете го да трча по снегот. На овој начин ќе уживате во студените зимски денови заедно со него.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  По прошетката, проверете го душекот и заменете го доколку е потребно. Проверете ја топлината во куќата, како и состојбата на водата во садот.

  На овој начин, ќе се осигурате дека вашето куче полесно ќе ја надмине зимата, ако веќе немате простор и можност да го внесете во куќата, гаражата или некоја помошна просторија во текот на зимата.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img