Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

18.8 C
Skopje
Friday, May 24, 2024

More
  домаАгро ВестиМЗШВ и Тутунарите кој е во право?

  МЗШВ и Тутунарите кој е во право?

  petel baner

  МЗШВ и Тутунарите го трчаат последниот круг од годинешниот откуп на тутунот.

  Во оваа година можеме да кажеме дека откупот на тутунот е навистина хаотичен.

  Политиката активно се вклучи и почна да ги разединува тутунопроизводителите.

  Agrobot

  Производителите на тутун се жалат на:

  • ниски откупни цени
  • неправилна проценка на тутунот по класи
  • привилегирано ценење по партиска и пријателска линија
  • манипулации од страна на откупните центри
  • партиско мешање и креирање на раздор помеѓу самите производители на тутун
  • Се откупува со шифри, се враќаат луѓето
  • Четврта класа не се откупува
  • Проценката не е реална
  • Вистинските класи како првата се декласира за нивна намена и одат во двојка или тројка
  • Редици се чекаат на откупите
  • Се земаат пари под рака само за да се дојде до ред да се предаде тутунот
  • Останува и барањето за 100 денари субвенции за сите класи
  • Немаме доволно пакети за тутун

  Тутунарите обвинуваат дека годинешниот откуп на тутун е најкатастрофален во последниве 20 години.

  МЗШВ пак велат:

  • Тутунарите имаат можност до петти февруари во подрачните единици на министерството за земјоделство да го пријават вишокот на произведен тутун
  • До 28 овој месец, ќе биде откупено се што е произведено од страна на тутунарите
  • Тутунарите секоја година добиваат на име субвенции 30 милиони евра, што изнесува 30% од вкупниот буџет за субвенционирање во земјоделството и претставува сериозна подршка од државата
  • Први во годината ги добиваат субвенциите
  • Добиваат и зелена нафта

   Податоците пак на Министерството за земјоделство велат дека досега се откупени 17 илјади тони тутун по просечна цена од 165 денари по килограм. А, потврдуваат и дека тутунарите како погодена група на граѓани од ковид кризата, ќе бидат опфатени со петтиот пакет економски мерки на Владата.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  МЗШВ и Тутунарите се тие кои што мораат да најдат решение на проблемите.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  Само Рурално

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img