Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

20.8 C
Skopje
Sunday, June 16, 2024

More
  домаАгро советиЈаболков оцет - најдобро е диво или непрскано овошје

  Јаболков оцет – најдобро е диво или непрскано овошје

  petel baner

  Јаболков оцет може да се купи во продавница, но може да се направи дома на прилично едноставен начин. За оваа работа се потребни јаболка, шеќер и вода, како и малку вештина и време.

  Јаболков оцет е целосно природен производ што се создава со процесот на ферментација на јаболко. Како таков е многу здрав. Се користи за подготовка на салати, како додаток на варени јадења или за зачувување на зимска храна.

  Сè на сè, кога е домашно произведено, се како и се друго, но е далеку поздрава варијанта. Имајќи предвид дека многу витамини, минерали, бета-каротен, калциум, железо, но и ензими и аминокиселини се основните состојки на плодот на ова овошје, тој е екстремно лековит.  

  Најдобро е да се прави од диви јаболка

  Може да се направи на многу едноставен начин. Секој што редовно го подготвува во своето домаќинство, тврди дека е најдобро да се користат диви јаболка. Но, бидејќи не се лесно достапни за секого, може да се користат било кои домашни сорти. Оние пак што растат во дворови и градини само под еден услов, да не се прскаат.

  Во првата фаза, шеќерот се претвора во алкохол , а во втората, со понатамошна ферментација, се добива оцет. Со тоа се прави најслаб или помалку кисел оцет во однос на индустрискиот.

  Колку е лесно да се направи овој пијалок, толку е тешко да се најдат диви или потполно непрскани јаболка. Сепак, многумина кои се решени да го направат вистинскиот или органскиот, одат во шума, напуштени овоштарници или грмушки за органско, диво овошје.

  Токму ваквите јаболка, кои можат да бидат жолти, сочни, зрели, но и мали, трнливи, црвливи, се одлични суровини за јаболков оцет.

  јаболков оцет

  Начин на подготовка

  Плодовите се мијат, се чистат, а потоа се сецкаат ситно или се мелат и се ставаат во големи стаклени тегли. Потоа се додава вода така што јаболките лебдат во неа, односно во тегла со вкупна маса од ¾ јаболка и ¼ вода.

  Треба да се внимава садовите да не се полни. Со движење на ферментација, ако нема место во нив, течноста може да зоврие .

  agrounik

  Заради ферментација, потребно е да се додаде шеќер, најчесто од трска или кафеав. Избегнувајте бел, 200 грама на пет килограми исчистени јаболка. Се покриваат теглите со газа или крпа и ги “заборавате”. Тогаш природниот проток започнува полека сам по себе процес на ферментација.

  Колку ќе трае, зависи од топлината.  Ферментацијата е завршена кога јаболката паѓа на дното, а течноста или оцетот малку се расчистува, а за мирисот може да се процени кога ќе се заврши.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Тоа е малку подолг период, така што по три до четири месеци стоење, и бидејќи е направен оцет, се отстранува габата што се формира на површината, што е сосема природно, се цеди течноста преку газа во стаклени шишиња.

  Вака подготвениот јаболков оцет може да се користи веднаш по цедењето, но треба да се чува на темно и ладно место затоа што е проследено со фаза на стареење ,  што ќе му даде подобар вкус и мирис.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, Лековита исхрана, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img