Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

36.8 C
Skopje
Friday, June 21, 2024

More
  домаАгро ВестиНаскоро вакцина против африканска свинска чума?

  Наскоро вакцина против африканска свинска чума?

  petel baner

  Американското Министерство за земјоделство (USDA) објави дека наскоро вакцина за оваа опасна болест на свињите ќе биде пласирана на пазарот.

  Вакцината против африканска свинска чума помина важен тест потребен за регулаторно одобрување. Ова го соопштија истражувачите од Службата за земјоделски истражувања на USDA (ARS). Овој чекор е поблиску до добивање дозвола за комерцијална употреба.

  Потребно е тестирање

  Водечкиот научник од АРС, Даглас Гладу, истакна дека во случајот со овој конкретен прототип на вакцина, наречена ASFV-G-DI177L, отстранет е ген што го отежнува повторното вметнување на вирусот. Затоа, враќањето во првобитната форма и враќањето на нормална вирулентност по инјектирањето во свињи е малку веројатно. Сепак, потребно е тестирање.

  Атенуираниот вид го задржува најголемиот дел од својот генетски состав, но може да биде генетски изменет кога е изложен на надворешни фактори. Живите, атенуирани вакцини се верзии на вирусот што може да се користат како такви бидејќи живиот вирус во вакцината не предизвикува болест и сепак дава имунитет.

  Идната комерцијална употреба ќе зависи од одобрението на регулаторите за здравјето на животните во секоја земја.

  agrounik

  Првото појавување на АСК во ЕУ во 2014 година 

  Како што знаеме, африканската свинска чума е многу заразен вирус кој продолжува да се шири и потекнува од Африка. Во 2007 година е забележано неговото присуство во Република Грузија и оттогаш ја покрива централна Европа и Азија. Регистриран е на американскиот континент во 2021 година во Доминиканската Република.

  Првата епидемија на АСК беше забележана во Европската унија во 2014 година, а оттогаш многу земји на ЕУ беа погодени од оваа разорна болест на свињите, која продолжува да се јавува во 16 земји (во текот на 2020/2022 година). Литванија првпат пријави случаи на африканска свинска чума кај диви свињи во јануари 2014 година. Следеше Полска во февруари, а Латвија и Естонија во јуни и септември истата година. Болеста продолжи да се шири и до крајот на 2019 година беше присутна во девет земји-членки на ЕУ: Белгија, Бугарија, Словачка, Естонија, Унгарија, Латвија, Литванија, Полска и Романија.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Во јануари 2022 година, АСК генотип II беше пријавен во Италија по околу 40 години отсуство. Во истиот месец и Македонија ја пријави болеста.

  Голем проблем е ширењето на вирусот преку дивите свињи. Затоа, преземени се обемни акции, истражување и обука на ветеринари, одгледувачи како да ги препознаат симптомите на болеста и ловџии како да ги препознаат труповите на дивите свињи кои угинале од оваа болест. Во текот на 2019 година беа спроведени обуки во Хрватска, Босна и Херцеговина и Србија. Проектот, организиран од ФАО, обучи ветеринари, сопственици на добиток и над 200 ловци.

  За повеќе корисни стории посетете ги рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img