Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

30.8 C
Skopje
Wednesday, June 19, 2024

More
  домаАгро советиПојава на бели дамки кај доматите

  Појава на бели дамки кај доматите

  petel baner

  Постојат многу фактори кои доведуваат до појава на бели дамки на растителното ткиво, а тоа на крајот може да доведе до пропаст на културата.

  Доматите се доста отпорни, но имаат и различни симптоми и промени кои предизвикуваат инфекции, штетници и абиотски фактори. Често забележуваме бели дамки на листовите, кои можат да бидат поголеми и помали, или белата површина може да го покрие целиот лист, растението. Тие се шират и на стеблото, цветовите и плодовите.

  Причините за овој феномен можат да бидат различни. За да може да се делува потребно е да се знае причината за нивното настанување.

  Зошто се формираат бели дамки?

  Промените прво се забележуваат на листовите, а причините можат да бидат различни. За да се спречи нивното појавување, растенијата не треба да се садат премногу густо, осветлувањето треба да биде соодветно, како и исхраната со хранливи материи, влажноста на подлогата и воздухот.

  Сонцето е најчеста причина за белите дамки. Младите домати се одгледуваат во затворен простор и пред да се изнесат надвор и да се засадат на отворено, потребно е постепено да се навикнуваат на надворешните услови, особено на сончевите зраци.

  Оние на листовите предизвикуваат изгореници во вид на бели дамки. Вака оштетените растенија, односно листовите, венеат, го губат тургорот и умираат. Колку се помали растенијата и колку е посилно сонцето, толку е поголема штетата. Аматерските одгледувачи кои одгледуваат садници на прозорските прагови често можат да ги видат овие дамки. Поминувањето на сончевите зраци низ стаклото предизвикува изгореници. Единствениот начин да се спречи нивното појавување е постепено навикнување на надворешните услови.

  Изгореници може да настанат и како резултат на наводнување, кога растението е влажно. Капките вода ја прекршуваат светлината што резултира со оштетување.

  Укажуваат на недостаток на микроелементи

  Причината може да биде проблемот со недоволното снабдување со хранливи материи за растенијата, особено со микроелементи. Многу често, белите дамки на листовите укажуваат на недостаток на бор или железо. Ако врвовите на растенијата побледат, тоа ни кажува дека растението нема доволно азот.

  agrounik

  Разни болести, предизвикани од габи, бактерии и вируси, може да доведат до создавање на светли промени во ткивото на листовите и дрвјата, цветот или плодот. Пепелница, мозаикот, септоријата се само дел од болестите кои доведуваат до осветлување и формирање на дамки кои се шират, можат да го зафатат целото растение и да предизвикаат негово распаѓање.

  Бели дамки на листовите од доматите

  Природни средства

  Неопходно е да се преземат сите превентивни мерки и да се зајакне имунитетот за да се спречи појавата на болеста. Пред садењето, растенијата мора да се прилагодат на надворешните услови, да се снабдат со доволно количество вода и хранливи материи за растенијата и да се третираат со разни препарати кои дополнително ќе го подобрат нивниот имунитет. Природните лекови вклучуваат раствор од млеко и сода бикарбона, препарат од коприва или лук, раствор од јод или пепел.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Во 5 литри вода се додаваат 18 до 20 капки јод и на тој начин се прави превентивно лекување. Ова е едно од помагалата и не треба да се претерува со неговата употреба.

  Растворот од пепелта се подготвува така што 0,5 кг просеан пепел од дрво се раствора во 5 литри вода и се остава два до четири дена во зависност од временските услови. Потоа се процедува и се третираат растенијата. Направете тест третман, бидејќи некои сорти се чувствителни и ќе треба дополнително да го разредите растворот со вода. Во спротивно, на листовите ќе се појават изгореници.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img