Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

12.8 C
Skopje
Thursday, May 16, 2024

More
  домаАгро советиДали решението за напади од муви се зебра шари на кравите?

  Дали решението за напади од муви се зебра шари на кравите?

  petel baner

  Резултатите од истражувањето на зебрите покажале дека зебра шари делуваат и на кравите. Како всушност функционира?

  Голем проблем во одгледувањето крави се мувите кои напаѓаат и касаат. Поради ова, животните се изложени на стрес, пасат и консумираат помалку храна, спијат полошо, се групираат, нервозни се и тоа доведува до повреди.

  Штетата што ја предизвикуваат мувите на сточарската индустрија во САД изнесува околу 2,2 милијарди долари годишно. Затоа студијата објавена во  PLoS ONE е интересна за сточарите.

  Збунувачки модели

  Имено, тим од јапонски истражувачи ги примениле резултатите што ги добиле од тестовите на зебрите. Боењето на овие животни во форма на црно-бели ленти ги спречува нападите и ги одбива инсектите. Се претпоставува дека шаблоните се збунувачки за системот за детекција на движење кој го контролира пристапот и слетувањето кај мувите.

  Шест црни јапонски крави биле користени во експериментот и биле подложени на три третмани. Во првиот случај, на нив беше насликани зебра шари, а целата работа траела пет минути по животно. Потоа се бојадисуваат црни дезени и третиот третман е целосно црна површина.

  Agrobot

  Тие го следеле нивното однесување девет дена додека правеле фотографии со висока резолуција во редовни интервали за да ги бројат инсектите на добитокот. 

  Дали боењето ќе стане пракса?

  Заклучокот е дека бројот на муви на кравите обоени со црно-бели риги бил значително помал од оние кои не биле третирани и кои биле обоени само со црни риги. Истражувачите рекоа дека боењето со нетоксични материјали може да биде поевтино, поздраво за добитокот и подобро за животната средина, бидејќи сточарската индустрија најчесто користи пестициди против мувите.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Студијата треба да се повтори со многу поголема големина на примерокот и различни раси на крави. За да може овој метод да се примени во одгледувањето животни, ќе биде неопходно да се обезбедат поефикасни техники кои обезбедуваат трајност на црно-белите ленти на добитокот во текот на сезоната на каснувања од три до четири месеци.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img