Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

22.8 C
Skopje
Sunday, June 23, 2024

More
  домаАгро советиСеидба на млад компир

  Сеидба на млад компир

  petel baner

  Ако сакате сами да одгледувате млад компир, во чиј вкусни плод ќе уживате во текот на летото, сега е време да го посеете. Младиот компир лесно се одгледува, а еве што треба да знаете.

  Садењето млад компир значи дека ќе имате вкусна култура подготвена за берба во текот на летото.

  Кога се сее млад компир?

  Младите компири обично се сеат како клубени. Клубените се познати и како семенски компир и може да се сеат од рана пролет па натаму. Од клучно значење е да бидете сигурни дека ризикот од мраз поминал пред да засадите компири, бидејќи тоа може да го загрози вашиот род.

  Можете да сеете помеѓу март и април, иако тоа може да варира во зависност од температурата.

  Како се садат?

  Пред да садите компири, подгответе ја вашата зеленчукова градина и поставете оптимални услови за одгледување со додавање на квалитетен компост во почвата. Можете исто така да додадете специјално ѓубриво за компири во почвата за да му дадете поттик на овој корен.

  Ископајте дупка длабока околу осум сантиметри каде што сакате да ги засадите компирите. Земете го семето и исечете го на парчиња, внимавајќи секое парче да има најмалку два никулци. Ставете ги парчињата компири на растојание од околу 30 сантиметри, со пупките свртени нагоре и покријте ги со слој земја.

  Како што растат ластарите на компирот, ќе додадете слоеви почва за да ги покриете ластарите, затоа не закопувајте ги компирите премногу длабоко во оваа фаза.

  Кога се берат?

  Генерално, младите компири се подготвени за берба околу 100 дена откако ќе се посеат. Можете да забележите дали вашите компири се подготвени за берба кога ќе се отворат нивните цветови.

  Ова е обично во јуни или јули, за оние засадени во март.

  agrounik

  Еве неколку корисни чекори:

  • Исечете го компирот 6 до 10 дена пред саканиот датум на садење. Проверете дали секое парче семе од компир содржи најмалку 1 мал израсток
  • Чувајте ги исечените компири на ладно, темно место со добар проток на воздух
  • Погрижете се вашата почва да биде растресита, компирот не ја цени тврдата почва.
  • Приближно 60 дена по садењето, ќе почнат да се формираат клубени (незрели компири). Ако јуни е топол, одржувајте ја почвата влажна. Влажната почва ќе помогне во развојот на клубените
  • Ние ги набрекнуваме клубените од компирот во развој за да избегнеме изложување на сончева светлина. Ако тоа се случи, ќе позеленат и ќе станат благо отровни!
  • Користете остри ножици за да ги исечете корените што го закачуваат клубенот за растението. Нежно ракувајте за време на бербата.

  Најголемиот непријател на младиот компир е компировата златица

  Компировата златица е дефинитивно еден од најголемите штетници на компирот. Во борбата против неа има голем број на препарати и хемиски и природни. Неопходно е да се спомене еден многу  интересен метод за борба, кој се заснова на фактот дека еден вид не се храни со сопствениот вид (неканибализам). Оваа постапка се состои од собирање  што е можно повеќе бубачки во контејнер чиј волумен го знаеме (0,25L, 0,5L и така натаму).

  Потоа, се толчат со толчник или некој  друг предмет (камен) и добиениот волумен се прелива со  дваесет пати поголема количина на вода.  Да речеме, ако имаме контејнер од еден децилитар златица, го преливаме со два литра вода. Потоа таквиот раствор се остава да отстои 7-10 дена, а потоа мора да се разреди во сооднос 1:3 (на еден литар раствор се додаваат три литри вода). Со овој раствор ги третираме стебленцата од компирите.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Неопходно е  растворот да се разреди  за да не се изгори стеблото на компирот, па во зависност од сортата на компирот, препорачливо е прво да се тестира ефектот на препаратот само на неколку стебла.

  Покрај златицата, компирот го напаѓа и: 

  • Пламеница
  • Црни пегавост
  • Вирусот на виткање на листовите
  • Вирусот на мозаик

  Заштитни мерки

  • користење на здрави семиња и саден материјал
  • плодоред
  • одгледување на отпорни сорти
  • примена на фунгицид
  • отстранување на заразените растенија

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img