Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

26.8 C
Skopje
Friday, April 12, 2024

More
  домаАгро советиКако да одгледувате Куркума во саксија или градина?

  Како да одгледувате Куркума во саксија или градина?

  petel baner

  Куркумата е супер храна и има бројни лековити ефекти. Одгледувањето куркума во саксија не е тешко ако ги следите советите во ова упатство.

  Киселост на почвата

  Малку кисела до малку алкална (идеална pH помеѓу 4,5 – 7,5).

  Зачинот куркума ( Curcuma longa ) се добива од подземни клубени или ризоми. Потекнува од Индија и денес се одгледува во сите тропски делови на Азија и во помала мера во суптропските и тропските делови на светот.

  Како што веќе знаете, куркумата расте од ризоми, како ѓумбир. Најлесен начин да добиете свеж ризом е да го побарате во продавниците за здрава храна. Обидете се и со локални расадници или садници. Постои можност да го купите преку Интернет.

  За да одгледувате куркума во градината, следете ги овие совети.
  Засадете куркума во саксии обложени со пластична кеса или пластични садови. Кога ќе помине опасноста од мраз, пресадете ја во градината, извадете ја со најлонска кеса и почвата за да не се оштети. Созревањето трае до 8 до 10 месеци, па затоа раното садење во топла просторија е подобро за успешно одгледување.

  Избор на саксија

  За одгледување куркума во саксија, изберете поголема, бидејќи ова прекрасно растение лесно може да порасне околу 1 м. Садот треба да биде длабок најмалку 30 см и широк 30 – 45 см за да може растението слободно да ги шири своите клубени. Засадете 1 или 2 ризоми во секоја таква саксија.

  Садење куркума

  Најдобро време за садење куркума е пролетта кога температурата не се спушта под 12 Целзиусови степени.

  Откако ќе ги добиете ризомите, следете ги следниве упатства за садење:

  • Поделете го големиот ризом на помали парчиња.
  • Наполнете го садот со влажен и добро исцеден збогатен органски супстрат.
  • Ризомите ставете ги на длабочина од околу 5 см под површината на земјата и свртете ги заметоците нагоре.
  • Наводнете ја почвата добро.
  Куркума во саксија

  Побарувања за одгледување куркума во саксија

  Одгледувањето куркума е слично на одгледувањето ѓумбир, за да се развива бара топла и влажна клима. Ако живеете во постудено подрачје или немате доволно простор, а сакате сами да одгледувате ризоми од куркума, тогаш научете како да одгледувате куркума во саксија.

  Позиција

  Растенијата треба да се наоѓаат на место заштитено од ветрот. Во области со умерена клима, ставете ги саксиите на место каде што ќе имаат сонце цел ден бидејќи на тој начин тие најдобро ќе напредуваат, обезбедете им малку сенка во текот на попладневните часови и сè ќе биде во ред.

  Земјата

  Засадете куркума во растресита почва богата со органска материја. Почвата мора да биде добро пропустлива, бидејќи во спротивно, растението ќе се разболи.

  Наводнување

  Наводнување е слично како кај ѓумбирот. Почвата мора да биде влажна за време на сезоната на растење, од пролет до есен, а во случај на суви периоди, слободно испрскајте ги листовите, така што нивото на влага околу растението е доволно.

  Температура

  Идеалниот температурен опсег за одгледување куркума е помеѓу 20-35 степени Целзиусови. Кога температурата е пониска од 10 степени, растението се разболува.

  Photo of Curcuma alismatifolia blossom in Thailand.

  Грижа за куркумата

  Одржување во зима

  Бидејќи одгледувате куркума во саксија, доведете го растението во затворено дури и кога изворот на светлина е многу слаб. Всушност, важно ви е презимувањето на ризомите. За одгледување куркума во затворен простор, многу е важно да се одржува постојана температура од приближно 18 степени. Затоа, најдобро е куркумата да се чува во загреана просторија.

  Ѓубриво

  За време на периодот на растење, секој месец наѓубрувајте ја куркумата со универзално течно ѓубриво. Органско ѓубриво и компост се исто така корисни.

  Сечење

  Растението со куркума не се кастри. Доволно е да се отстранат сувите листови, од време на време.

  Штетници и болести

  Куркумата не е подложна на сериозни штетници и болести. Сепак, црвените пајаци и лисната вошка можат да бидат проблем. Што се однесува до болеста, куркумата страда само од гниење на ризом и дамка на листовите. Гниење на ризом се јавува кога растение се одгледува во почва што задржува вода. Затоа е многу важно да се одгледува куркума во добро пропустлива почва.

  Берба

  Растението за куркума созрева за 8-10 месеци. Жетвата започнува кога листовите пожолтуваат, а стеблата почнуваат да се сушат. Бербата на куркума воопшто не е комплицирана, едноставно ископајте го целото растение заедно со ризомите.

  Отсечете онолку ризоми колку што ви требаат, а остатокот пресадете го за да имате нови растенија.

  Agrobot

  Откако ќе ги исечете ризомите, следете ги овие чекори за да ги процесирате:

  • Сварете ги ризомите.
  • Внимателно излупете го ризомот.
  • Ставете ги излупените ризоми на послужавник.
  • Исушете ги на сонце.

  Кога ризомите се суви, сомелете ги и чувајте го вашиот свеж, органски прав од куркума во херметички затворен сад.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Употреба и корисни својства

  Куркумата во прав има голем број лековити својства кои се познати од поодамна во Индија и Кина. Куркумата се нарекува супер храна бидејќи е веројатно најмоќната природна антиинфламаторна и антиоксидантна билка. Исто така се користи како антидепресив, и има заштитна улога против Алцхајмеровата болест и против разни видови на рак. Куркумата во прав е најкористениот зачин во скоро сите видови рецепти за кари, еден прстофат е доволен од овој прав за убава портокалова боја. Листовите од куркума се исто така корисни. Младите пупки и цветови се користат во тајландската кујна, додека во Индонезија листовите се користат за побогат вкус на рибата.

  Нешто што веројатно не го знаете и што ќе ве изненади е тоа што треба да користите и пиперка покрај куркума, бидејќи содржи пиперин, кој ја поттикнува апсорпцијата на куркумата. Ова е особено точно за црниот пипер, што може да ги зголеми корисни својства на оваа супер храна десеткратно.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Лековита исхрана, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img