Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

6.8 C
Skopje
Sunday, April 21, 2024

More
  домаАгро советиТестирајте дали медот е вистински или не

  Тестирајте дали медот е вистински или не

  petel baner

  Како можете да процените дали медот е вистински или не, ако не го купите од проверен производител? Неколку едноставни совети кои можете сами да ги спроведете.

  Се повеќе и повеќе, таканаречените „лажни медови“ може да се најдат во продажба, односно производи кои изгледаат само како вистински мед, но без ниту еден лек. Пред да одлучите да купите мед, можете да го тестирате.

  Откријте како…

  1.  Багремовиот мед се разликува од другите затоа што е полесен, има 20 проценти вода во него и 20 проценти полен, кога гледате медот низ светло, има зеленикаво-жолта боја.

  Agrobot

  2. Важна карактеристика на медот е кристализацијата. Иако и тогаш треба да бидеме внимателни, вистински мед ќе се кристализира во целата тегла, а лажен само на дното.

  3 . Исто така, потребно е да се следи како “оди” меурот. Во медот од липа , меурот „оди“ побавно, додека кај багремовиот, се формира сребреникав круг. Ако нема меур, медот е лажен, веднаш целата количина на мед се спушта на дното. 

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk
  медот е вистински

  4.  Цената на медот ќе каже многу, иако вешто се лаже.Реалната цена на “вистинскиот” мед треба да биде многу повисока од онаа која се нуди. Некои ја зголемуваат цената на „лажниот мед“ само за да ги убедат клиентите дека тој е вистинскиот.

  Користете некои од овие начини за да проверите дели медот е вистински, многу е важно да знаете што земате, бидејќи медот обезбедува нормална работа на мускулите и срцето, нервниот и ендокриниот систем, го стимулира имунитетот и ја подобрува отпорноста кон инфекции.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img