Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

9.8 C
Skopje
Thursday, April 18, 2024

More
  домаАгро ЗабаваДенсуке лубеници кои чинат и до 6.000 долари

  Денсуке лубеници кои чинат и до 6.000 долари

  petel baner

  Постојат повеќе од 1.200 сорти на лубеници во светот, но ниту една не е толку популарна или скапа како сортата црна лубеница Денсуке.

  Денсуке се смета за една од најретките лубеници во светот, која се одгледува само на северниот остров Хокаидо, во близина на градот Том. Се произведува во мали количини кои ретко надминуваат 100 парчиња годишно. Ова не е вид на овошје што очекувате да го најдете на пазарот или во продавницата. Наместо тоа, неколкуте плодови достапни секоја година се продаваат на аукција за стотици или дури илјадници долари. Просечната тежина на Денсуке е 5-7 кг. Некои плодови достигнуваат тежина од 10-11 кг. Обликот на лубеницата е кружен. Пругите на кората на овошјето се речиси невидливи. Плодот има сјајна црна површина и темно црвено месо.

  Најскапата лубеница Денсуке во историјата беше продадена на аукција во 2019 година за неверојатни 750.000 јапонски јени (околу 6.000 долари). Цените паднаа во последните две години, поради пандемијата на Ковид-19, но црната лубеница и понатаму е најскапата сорта во светот!

  Што ја разликува Денсуке од останатите видови?

  Познати по својот црн и сјаен изглед, се вели дека лубениците Денсуке имаат крцкава средина, повисоко ниво на сладост од другите сорти лубеница и помалку семки. Оние кои имале среќа да го пробаат овошјето велат дека има вкус на лубеница, дури и многу, многу подобар!

  Agrobot

  Реткоста на сортата дефинитивно остава свој белег на нејзината огромна цена. Вреди да се напомене дека конечната цена исто така го одразува времето и посветеноста потребни за нивното одгледување.

  Иако првите неколку серии годишни приноси даваат највисоки цени на овошните аукции, лубениците обично може да се купат по цени кои започнуваат од околу 250 долари по лубеница, што во повеќето земји е сепак екстра скапа сума за плаќање за едно овошје што е лубеница!

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Како и повеќето други луксузни производи, лубениците доаѓаат спакувани во убаво украсени коцкасти картонски кутии и содржат сертификати за потекло. Доказот за автентичност е многу важен. Најчесто се нудат како подароци, за да се покаже почит, благодарност и блиска врска меѓу двајца.

  Не е јасно зошто лубеницата Денсуке сè уште не се одгледува надвор од Јапонија, но според магазинот The Gardener, семето наскоро ќе стане комерцијално достапно во Европа и Северна Америка.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката агро забава како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img