Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

21.8 C
Skopje
Tuesday, April 16, 2024

More
  домаситеРастенија против алергии

  Растенија против алергии

  petel baner

  Пополека влегуваме во времето на алергии. Корисно е да се знае како растенијата можат да помогнат во нивното спречување.

  – Кога алергените во воздухот се во акутна фаза, првенствено треба да ја користите терапијата што ви ја дава лекарот. Сето ова мора да се применува во текот на целата година за да не се појават алергии и драстично да се намали нивната тежина – изјави Момчило Антонијевиќ, национален билкар и новинар.

  Тој додава дека најдобро е да се започне со лук и лути пиперки бидејќи содржат кварцетин кој значително ги намалува симптомите на алергија. Затоа, луѓето со зголемени алергии треба да користат што повеќе од овој зеленчук.

  Кромид

  Најдобриот растителен извор на инулин, нерастворливо влакно кое ги храни бактериите во нашите црева. Инулинот е исклучително важен не само за функционирањето на нашите црева, туку и за нашиот имунитет, бидејќи корисните бактерии кои живеат во цревата во голема мера влијаат на нашиот имунолошки систем. Кромидот, лукот и лутата пиперка се корисни за спречување на алергии.

  Црна рибизла

  Таа е исклучително корисно овошје, а нејзиното масло ги спречува алергиите на кожата. Ако сте алергични на амброзија, треба да пиете шолја чај од листови од црна рибизла дневно. Има пријатен вкус, дури и децата можат да го пијат.

  Чичок

  Растение кое расте во речните корита, има огромни листови. Коренот и листот на ова растение се користат во лекувањето. Дава одлични резултати кога се во прашање алергиите. Не треба да го користат луѓе кои имаат хепатитис и заболен црн дроб.

  Agrobot

  Коприва

  Највредното растение за заштита од алергии. Се користи замрзнат лист од коприва.

  Тегавец

  Помага при каснување од инсекти. Листот треба да се измие со вода, да се стави на местото на каснување, така што нема да има алергиска реакција, црвенило и чешање. Може да помогне и во борбата против амброзија.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Реиши габа

  Расте на даб и има одлично имунолошки модулирачко дејство, се користи за превенција од алергии на кожата и очите. Му помага на телото кога е под стрес.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img