Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

5.8 C
Skopje
Sunday, April 21, 2024

More
  домаАгро ЗабаваЛеб од тиква

  Леб од тиква

  petel baner

  Леб од тиква никого не остава рамнодушен, лесно и брзо се прави и мора да се јаде топол. Во продолжение начин на подготовка.

  Време на подготовка: 60 ​​минути
  Време на печење: 60 минути
  Број на порции: 2 леба

  Состојки за леб од тиква:

  500-600 гр пире од тиква
  100 гр малку печени исчистени семки од тиква
  1 кг меко брашно
  Половина коцка свеж квасец (или кесичка сув)
  250 мл млака вода
  5 лажици маслиново масло
  Лажица шеќер
  Лажица сол

  Подготовка:

  1 – Исечете 1 кг тиква на парчиња, па печете околу 1 час на 200 степени, додека тиквата не омекне. Потоа со вилушка изгмечете го „месото“ од тиква и оставете да се излади.

  2 – Во сад со млака вода додадете шеќер, лажица брашно, издробете го квасецот, измешајте и оставете да нарасне околу 20 минути.

  3 – Додадете пире од тиква, сол, маслиново масло и семки од тиква.

  Измешајте сè, па полека додадете брашно во смесата. Добро измесете го тестото и формирајте една поголем или два помали леба.

  4 – Тестото ставете го на плех кој претходно сте го обложиле со хартија за печење и оставете го да нарасне најмалку половина час.

  Agrobot

  5 – Потоа премачкајте го со неколку лажици масло, па печете 50-60 минути во рерна загреана на 190 степени.

  6 – Испечениот леб ставете го на решетка, покријте го со памучна крпа и оставете го малку да „одмори“. Кога ќе се излади, можете да го исечете.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Забелешка:

  Од оваа количина најчесто се добиваат два леба, еден за вечер и еден за наутро. Оставете го тестото во фрижидер и наутро само формирајте леб, оставете го 30 минути да стаса. Калапот за леб има димензии 12X30.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро забава, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img