Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

13.8 C
Skopje
Saturday, April 13, 2024

More
  домаситеДобар антисептик

  Добар антисептик

  petel baner

  Добар антисептик – По потекло од Австралија и Тасманија, каде што расте главно во шумите. Дрвјата еукалиптус (Eucalyptus globulus) сега се одгледуваат низ целиот свет и се користат за нивните лековити својства.

  Постојат повеќе од 700 видови на еукалиптус и самото име доаѓа – се разбира – од грчките зборови еу-, добро, и калуптос, покривка, што значи „добро покриен“ и го опишува неговиот оперкулум. Дрвенестите плодови или капсули се со конусна форма и имаат вентили на крајот кои се отвораат за ослободување на семиња во облик на прачка долги околу 1 мм, со жолто-кафена боја.

  Еукалиптусот се размножува со семиња, кои се сеат на крајот на март и почетокот на април, во стаклена градина, каде што има многу светлина. Семињата на видовите кои доаѓаат од големи надморски височини бараат 3-6 недели ладно раслојување на 2 степени Целзиусови.

  Успева на повеќето почви, но најмногу му одговараат варовничките почви.

  Еукалиптусот содржи еукалиптол, исто така наречен цинеол, органско соединение кое е токсично во големи дози. Листовите од еукалиптус не се безбедни за луѓето, иако чајот од еукалиптус содржи безбедна количина на масло. Еукалиптолот во еукалиптусот е исто така моќен антисептик. Сепак, истите својства што го прават еукалиптусот моќен убиец на бактерии, исто така, го прават иритант, во повисоки дози од нормалните.

  Agrobot
  Исцелителната моќ доаѓа од маслото од еукалиптус, кое е направено од листови со овална форма. Во минатото се користел како антисептик за убивање на микробите.

  Етеричното масло се добива со дестилација на пареа од свежи листови и цветни пупки од еукалиптус. Етеричното масло е безбојна или светло зеленикаво-жолта течност со силен мирис и свеж, ладен вкус. Маслото од еукалиптус е задолжителна состојка во препаратите за триење кои се користат за ревматски заболувања.

  Се верува дека еукалиптусот ги намалува симптомите на стрес. Во една студија, 62 здрави мажи доживеале значително намалување на анксиозноста пред операцијата по вдишување масло од еукалиптус. И сето тоа е благодарение на еукалиптолот, за кој е откриено дека има својства против анксиозност.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Маслото и листовите од еукалиптус имаат многу пријатен мирис и се користат за лекување на респираторните органи (астма, бронхитис, инфекции и воспаленија на горниот респираторен тракт). Се користат во форма на сируп, таблети или како есенцијални масла. Ја намалува температурата (антипиретик), има антибактериски и антивирусни својства. Листовите се додаваат во чаеви смеси против дијабетес, за чистење во случај на запек, против нервни заболувања. Маслото од еукалиптус е дел од различни препарати за триење против ревматски заболувања. Се користи и кај женските болести во вид на чај и купки. Комарците бегаат од мирисот на еукалиптус.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img