Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

2.8 C
Skopje
Sunday, April 21, 2024

More
  домаАгро ЗабаваРецепт: Домашно топло чоколадо

  Рецепт: Домашно топло чоколадо

  petel baner

  Во зимските денови, топлото чоколадо за многумина е еден од омилените пијалоци. Освен што е примамливо и неодоливо вкусно, најголемата придобивка од овој пијалок е што ги смирува нервите, односно има антистрес дејство.

  Топлото чоколадо стимулира ослободување на хормонот ендрофин, кој е задолжен за подигнување на расположението. Затоа, не двоумете се и конзумирајте по една чаша секој ден.

  Можете да направите сами и тоа во понискокалорична и поздрава варијанта.

  Состојки:

  200 мл. млеко

  150 гр. темно чоколадо

  200 мл. слатка павлака

  Agrobot

  една мала лажица кафеав шеќер

  по желба додадете цимет, рум, мускатно оревче и сл.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Измешајте ги млекото и слатката павлака и ставете ги да се варат на тивок оган. Чоколадото исецкајте го на ситни парчиња. Кога ќе зовријат млекото и павлаката, ставете го сецканото чоколадо и шеќерот и мешајте се додека не добиете густа кремаста смеса. Ако ви се направат грутки, употребете миксер. Подготвеното топло чоколадо сипете го во чаши, декорирајте по желба и уживајте во неодоливиот вкус.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро забава, како и нашите социјални мрежи FacebookViber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img