Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

26.8 C
Skopje
Friday, April 12, 2024

More
  домаАгро ЗабаваНамирници кои содржат најмногу јод

  Намирници кои содржат најмногу јод

  petel baner

  Правилната исхрана е основа за добро здравје и вклучува правилен и разновиден избор на храна и ги содржи сите хранливи и заштитни состојки.

  Основата на урамнотежена и правилна исхрана се витамините и минералите, кои имаат една заедничка карактеристика. А тоа е дека нашето тело не може да ги произведе, но мора да ги внесуваме со храна и вода.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Еден од основните минерали е јодот. Јодот е присутен во тироидните хормони, одговорен е за регулирање на функцијата на тироидната жлезда. Го поддржува здравиот метаболизам и го помага растот и развојот. Јодот е неопходен за развој на мозокот.

  Мајкл Цимерман е професор и раководител на лабораторијата за човечка исхрана во Одделот за здравствени науки и технологија на Швајцарскиот федерален институт за технологија (ETH) во Цирих. И извршен директор на глобалната мрежа на Меѓународниот совет за контрола на нарушувања со недостаток на јод ( ICCIDD). Истакнува дека недостатокот на јод за време на бременоста може да го наруши растот и невроразвојот на потомството. Како и да ја зголеми смртноста на доенчињата. Недостатокот на јод во детството го намалува соматскиот раст и когнитивните и моторните функции.

  Јодот влијае не само на создавањето, туку и на одржувањето на когнитивните функции. Концентрацијата и меморијата и е неопходен за сите возрасни групи. Најдобри извори на јод се алгите, морските риби и морските плодови.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img