Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

2.8 C
Skopje
Sunday, April 21, 2024

More
  домаАгро ЗабаваВиното може да го забави губењето на меморијата во староста

  Виното може да го забави губењето на меморијата во староста

  petel baner

  Сè повеќе има студии кои покажуваат дека виното е вистински извор на здравје. Неговото умерено консумирање го забавува и спречува развојот на разни болести и патолошки состојби.

  На оваа група студии и се придружи истражувањето спроведено од Универзитетот Раш во Чикаго. Покажува дека виното и другите намирници кои содржат антиоксиданси наречени флавоноли можат да го забават губењето на меморијата во доцниот живот.

  Agrobot

  Истражувањето, објавено во списанието Neurology, вклучило 961 испитаник кои пополнувале прашалници за животниот стил секоја година во текот на седум години и биле подложени на тестови за да се утврди стапката на опаѓање на когнитивните и мемориските функции. Целта на истражувањето беше да се утврди врската помеѓу потрошувачката на флавоноли и мемориските функции на мозокот. Ова особено кај постарите луѓе. Испитаниците во просек имале 81 година. Оние кои консумирале најмногу флавоноли, околу 15 милиграми дневно, имале најголеми шанси да ги зачуваат функциите на мозокот во староста.

  Поточно, флавонолот наречен кемпферол – еден од четирите проучувани, а другите се кверцетин, мирицетин и изорхамнетин – се покажа како најважен во спречувањето на губење на меморијата, а виното е богато со оваа супстанца.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk
  – Многу е возбудливо што студијата покажа дека нашиот избор во однос на исхраната може да влијае на забавување на когнитивно опаѓање. Ова го изјави авторот на студијата, д-р Томас Холанд. Луѓето можат активно да учествуваат. во одржувањето на здравјето на мозокот преку исхраната.

  Виното, секако, не е единствениот пат за здравје. Овошјето, зеленчукот и чајот содржат многу флавоноли. Нивното консумирање заедно со умереното уживање во виното е еден од клучевите за добро здравје во староста.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро забава, како и нашите социјални мрежи FacebookViber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img