Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

2.8 C
Skopje
Friday, April 19, 2024

More
  домаАгро ВестиСветот има резерви на шеќер само за 68 дена

  Светот има резерви на шеќер само за 68 дена

  petel baner

  Светот во моментот има залихи на шеќер за 68 дена за да ги задоволи своите потреби.

  Ова е голем пад во однос на 106 дена, кога резервите почнаа да се намалуваат во 2020 година, покажуваат податоците на американското Министерство за земјоделство (USDA), кои ги објави „Еуроњуз“.

  Како што е наведено, залихите се на најниско ниво од 2010 година. Поради што оваа стока, широко користена во многу индустрии, моментално се тргува по највисока цена во последните 12 години.

  Ова главно се должи на пониските глобални залихи по невообичаено суво време. Што имаше ефект на намалување на производството во Индија и Тајланд, вториот и третиот најголем извозник во светот.

  Agrobot
  Експертите забележуваат дека по потивок период кога цените почнаа нагло да растат на почетокот на оваа година. Тајланд ефективно го сврте пазарот со воведување контрола на цените за првпат од 2018 година.

  Побогатите западни земји можат да апсорбираат повисоки трошоци, но посиромашните се борат, се вели во анализата. Истакнувајќи дека Организацијата за храна и земјоделство на ОН предвидува пад од два отсто на глобалното производство на шеќер во сезоната 2023-2024. Во споредба со претходната година, што ќе доведе до загуба од околу 3,5 милиони тони, изјави Фабио Палмери, истражувач на ФАО за глобалниот земјоделски пазар.

  Најголемата грижа за следните неколку месеци, вели Палмери од ФАО, е што зголемената потрошувачка на шеќер не ги оптоварува дополнително залихите на оваа храна. Тој посочи дека Индонезија, најголемиот увозник на шеќер минатата година, го намали увозот. А Кина, вториот увозник, беше принудена да го ослободи шеќерот од своите резерви првпат по шест години за да ги компензира високите цени на домашниот пазар.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Франција, како главен производител, очекува најслабо сеење шеќерна репка во последните 14 години. Сушата, болестите и одлуката на судот на Европската унија за забрана на пестицидите за заштита на шеќерната репка резултираа со помали површини за сеење во таа земја.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img