Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

14.8 C
Skopje
Wednesday, April 24, 2024

More
  домаАгро советиПластеници во декември

  Пластеници во декември

  petel baner

  Пластеници во декември – Ниските температури во декември не се пречка за сеење во пластениците.

  Изборот на култури зависи од нашите планови за следната година и од тоа дали пластеникот се загрева или не. Во незагреаната просторија се користат разни земјоделски ткаенини и фолии како заштита од смрзнување.

  Покрај сеидбата и садењето, внатрешните простори ни даваат можност да ја прошириме вегетацијата на многу зимски култури што сме ги посеале и засадивме порано и да ги береме во текот на зимата.

  Прилагодете го изборот на видовите на условите.

  Во овој период можеме да посееме повеќето зимски култури, но и видови кои ќе ви овозможат рана жетва и поголем финансиски профит, бидејќи тоа е најскап ран зеленчук. Деновите се пократки, а осветлувањето е послабо. Ова е еден од условите на кои мора да обрнеме внимание и да се прилагодиме со избирање на вид, сорта, хибрид или да најдеме решение во дополнителното осветлување.

  Сега сееме разни видови зеленчук, цвеќиња, билки и лековити растенија. Сопствениците на оранжерии со парно греење се во предност, но и во обврски бидејќи е потребно редовно следење. Уште поголема работа е ако системот за греење е базиран на печки на тврдо гориво и треба постојано да се дополнува.

  Овој период се сеат разни видови зимски салати, блитва, рукола, грашок, спанаќ, црвен кромид од семки, млад кромид, лук, зимска блитва.
  Семето на кромидот се сее поединечно или во саксии. Кога е со дебелина на молив, се сади на постојано место.

  Раните компири се садат во потопли области.

  Кон крајот на месецот во загреаните оранжерии ќе започне сеидбата на ран зеленчук за садење во пластениците и сеидбата на садници. Прилагодете го датумот на садење на методот на производство.

  Agrobot

  Доматите може да се посеат во загреана стаклена градина со доволно осветлување. Се пресадува во втората половина на јануари и почетокот на февруари, а бербата започнува во мај.

  Незагреани оранжерии
  Разликата во температурата помеѓу надворешната и внатрешната температура може да биде околу 20ºC. На пример, ако надвор е околу -10ºC, внатре може да биде до +10ºC. Проблемот е што во текот на ноќта доаѓа до нагло опаѓање на температурата и потребно е да се покријат растенијата за да се заштитат од хипотермија и смрзнување. Во внатрешноста на стаклена градина се поставуваат ниски тунели или се врши мулчирање.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Наводнувањето, хранењето и вентилацијата мора да се прилагодат на моменталната ситуација, временските услови и културите. Дефинитивно треба да обрнете внимание на проблемот со кондензација и капе, што ја зголемува влажноста и делува како поттикнувач за појава на разни болести.

  Пластеници во декември

  Оранжерии без греење и најисплатлив зеленчук во текот на зимата

  Придружете се на нашата заедница на ВиберТелеграмФејсбук бидете дел од најголемето земјоделско семејство во кое сте секогаш добредојдени.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img