Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

20.8 C
Skopje
Tuesday, April 16, 2024

More
  домаАгро советиБолести на модриот домат и штетници

  Болести на модриот домат и штетници

  petel baner

  Болести на модриот домат и штетници

  Црна нога – Предизвикувач е габа која предизвикува потемнување и стегање на коренот при што растението постепено целосно се суши. Високата влажност на воздухот и почвата е причинител за појавата на оваа габа причинител на болеста.


  Мозаик – Поради оваа болест приносот на ова растение може да се намали до 15 %. Изворот на болеста најчесто се заразени семиња, а болеста се маифестира со разновидната зелена мозаична боја на листовите. Се препорачува третирање на семето со хлороводородна киселина 20 % за време од 30 мин, а потоа да се испере со проточна вода.


  Бело гниење ( Склеротиниа ) – Оваа болест се шири преку заразени растители остатоци, преку воздухот или почвата. Се развива при висока влага и температура, а болеста се манифестира така што на листовите, стеблата и плодовите се појавуваат темни водни отоци.

  Алтернариа – Ги напаѓа сите делови од растението при што во прават фаза се формираат црни точки кој постепено се шират.

  Agrobot
  Болести на модриот домат и штетници


  Штетници кој го напаѓаат модриот домат

  Aphids ( крал на штетниците ) – Се храни со растителниот сок со што предизвикува постепено сушење на растениието.

  Болести на модриот домат и штетници

  Slugs – штетник кој ги напаѓа лисјата на растението.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Болести на модриот домат и штетници

  Придружете се во нашата заедница на Земјоделие.мк на ВиберТелеграмФејсбук бидете дел од најголемето земјоделско семејство во кое сте секогаш добредојдени.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img