Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

14.8 C
Skopje
Sunday, April 14, 2024

More
  домаАгро советиКоњско ѓубриво

  Коњско ѓубриво

  petel baner

  Коњско ѓубриво има голем број на предности во однос на другите ѓубрива. Во споредба со арското ѓубре од говеда, тоа е полесно, содржи помалку вода, побрзо се разградува, подобро се загрева, брзо дава топлина, содржи повеќе минерали (азот, фосфор и калиум), а содржината на семките од плевелот е помала.

  Одличен е за тешки и компактни почви , бидејќи придонесува за подобра пропустливост.

  Не предизвикува зголемување на pH реакцијата. Инаку, неговите се движат меѓу 7,8 и 8,5. Дејствува на подобро задржување на водата на нанесената парцела. Содржи многу целулозни материи, помалку азот.
  Многу често доаѓа во мешавина со слама или растителни остатоци.

  Во оваа форма, апсорбира повеќе влага и ги задржува азотните соединенија.

  Може да се користи свеж, компостиран, ферментиран, сушен или пелетизиран. Сепак, подобро е да се избегнува употреба на свежо бидејќи има непријатен мирис и може да предизвика распаѓање на корените на растенијата (може да ги „изгори“ корените). Затоа, подобро е да се користи компостиран.

  Начини на употреба
  Може да се користи за ѓубрење и хранење на речиси сите растителни видови, освен за ацидофилните. За украсни растенија, компостот се меша со почвата во сооднос 1:5.

  Во пролетниот период се користи за култури кои имаат долг вегетативен развој, а наесен за основно орање. Додадената количина на 1 m² не треба да надминува шест килограми.

  Ѓубривото што го расфрламе на површината треба да се изора или на друг начин да се внесе во почвата за да се избегне губење на азот. Кога е целосно зрел, може да се користи како прекривка со дебелина од три до пет сантиметри. Розите ќе ви се заблагодарат за ова мулчирање.
  Се додава при садење овошни садници во количина од 10 до 20 l по садница, а за зеленчук во количина од околу 25 т/ха.

  Тиквичките, краставиците и тиквите многу добро реагираат на ѓубрењето во првата година по додавањето ѓубриво во почвата.

  Во втората година, доматите , компирите , модрите патлиџани, цвеклото, морковите и јагодите растат многу добро на парцелата . Освен тоа, тие ќе имаат доволно растителни хранливи материи и вкусот на нивните плодови ќе биде подобар.

  Коњско ѓубриво- Течно ѓубриво
  За да може да се користи за исхрана на растенијата, неопходно е да се направи течно ѓубриво . Додадете два килограми зрело коњско ѓубриво и еден килограм струготини (сено или суви лисја) во 10 литри вода и сè добро измешајте.

  Agrobot

  Оваа смеса се остава следните 14 дена со повремено мешање. Добиениот раствор се користи за наводнување, но внимавајте!

  Пред тоа, добро наводнете ја почвата или разредете ја со вода. Количината на вода што ја додаваме зависи од влажноста на почвата, видот на растението што го наводнуваме и фазата во која се наоѓаат растенијата.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Не наводнувајте зелени растителни делови со ова ѓубриво.

  Придружете се во нашата заедница на Земјоделие.мк на ВиберТелеграмФејсбук бидете дел од најголемето земјоделско семејство во кое сте секогаш добредојдени.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img