Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

10.8 C
Skopje
Saturday, April 13, 2024

More
  домаАгро ЗабаваПроизводи кои се полни со скриен шеќер

  Производи кои се полни со скриен шеќер

  petel baner

  Навидум обичните зачини, како и повеќето прехранбени производи можат да содржат голема количина шеќер.

  Поради оваа причина, важно е секогаш да се чита составот.

  Доколку видите дека производот содржи сируп, декстроза или меласа, не го купувајте, е советот на нутриционистот Лаура Бурак за списанието „Јади ова, не тоа“.

  Кечап

  -Повеќето кечапи на пазарот содржат додаден шеќер, најчесто во форма на сируп од пченка со висока содржина на фруктоза, објасни Бурак.

  Познато е дека консумирањето сируп од пченка доведува до дебелина, отпорност на инсулин и дијабетес.

  -Внимавајте на изворите на шеќер и задолжително проверете колку грама шеќер има во кечапот што планирате да го купите, додала таа.

  Сенф

  Обрнете внимание бидејќи производителите често додаваат шеќер во сенфот за да го подобрат неговиот вкус. Во последно време се попопуларен е шеќерот со сенф, но не е особено добар ниту за здравјето.

  -Можеби мислите дека сенфот со мед е поздрав, но тоа е далеку од вистината. Медот е само „изговор“ за додавање уште повеќе шеќер на производот, рече таа.

  Agrobot

  Преливи за салата

  Сите видови преливи за салата што можете да ги најдете во супермаркетите се нездрави. Бидејќи ја намалуваат хранливата вредност на здравиот оброк.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Нутриционистот смета дека најдобрата опција е преливот да го направите сами. Бидејќи само така ќе се уверите дека не содржи многу шеќер.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img